Ukrajnából külföldre csempészik a hadköteles korú férfiakat – több mint 600 házkutatást tartott a rendőrség
Az ukrán rendőrség szerint az embercsempészek több száz hadkötelesnek segítettek átkelni a határokon.
A miniszter „nagyon durva hátbaszúrásként” értékelte az ukrán lépést, szerinte senkinek semmi köze ahhoz, honnan vesszük a gázt.
„Súlyos támadást jelent Magyarország szuverenitása ellen, hogy Ukrajna az Európai Bizottsághoz fordult a napokban aláírt magyar-orosz hosszú távú gázszállítási szerződés ügyében” – idézett Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tárcájának közleményéből a 24.hu.
„Őszintén szólva nem igazán érdekelt minket sem az, hogy Ukrajna, sem az, hogy más mit gondol erről a hosszútávú gázmegállapodásról. Hiszen Magyarország energiaellátásának biztonságát a kormánynak kell garantálnia, és senkinek semmi köze ahhoz, hogy ezt hogyan tesszük” – hangsúlyozta a tárcavezető a szerdai magyar-cseh kormányzati csúcstalálkozót követően.
Ez szuverenitási kérdés
A miniszter szerint ez szuverenitási kérdés, illetve kiemelte azt is, hogy nem Magyarország az egyetlen Európában, amely hasonló szerződést kötött az oroszokkal. Elmondta, hogy a kormány a jószomszédi kapcsolatokban érdekelt,
Ehhez képest Szijjártó szerint amit az ukránok tettek, az „nagyon durva hátbaszúrás”.
Elsődleges szempont a magyar érdek
A külügyminiszter szerint a lényeg, hogy a magyar emberek nem maradhatnak fűtés nélkül télen, illetve az ipar működőképes legyen, és ehhez földgázra van szükség, amelyet Magyarország elsősorban Oroszországtól vásárol, jó áron, biztonságosan, megbízható módon. Csehországi tartózkodása során Orbán Viktor miniszterelnök is arról beszélt, hogy a magyar-orosz gázszerződés olyan ügy, amelyhez Ukrajnának nincs semmi köze.
Nyitókép: MTI/Vasvári Tamás